esmaspäev, 13. märts 2017

Värvide dirigendid

Külastasin 5.märtsil koos Hedviguga Kumu Kunstimuuseumis näitust "Värvide dirigendid. Muusika ja modernsus Eesti kunstis". Näitus uurib, kuidas on muusika ja helid mõjutanud Eesti kunsti. Näitus pakkus mulle kohe huvi kui sellest kunstiajaloo tunnis rääkisime kuna muusika on ka mind elus palju mõjutanud ja Eesti kunstnikute teosed võlunud. Näituselt võib leida mitmete kuulsate Eesti kunstnike nagu näiteks Konrad Mäe, Nikolai Triigi, Eduard Wiiralti ja paljude teiste värvikaid teoseid. Konrad Mägi peetakse tihti Eesti kunstiajaloo väljapaistvamaks ja olulisimaks maalikunstnikuks. Ta sündi 1878. aastal Lõuna-Eesti ning läks hiljem kooli Peterburis, kus õppis tehnilist joonestamist. Eestis alustas ta töö 1913. aastal ning asutas siin ka kunstikooli "Pallas". Tema loomingus annavad tooni ennekõike maastikud. Nikolai Triik oli Eesti maalikunstnik ja graafik, kes kuulub samuti 20.sajandi alguse olulisemate kuntsnike hulka. Aastal 1901 astus ta Peterburi kunstitööstuskooli, hiljem jätkas õpinguid Tallinas Ants Laikmaa atejleekoolis. Alates 1920ndatest aastatest tegutses Triik peamiselt õppejõuna kuntikoolis "Pallas". Eduard Wiiralt oli Eesti graafik, kes sündis aastal 1898. Noor ja paljutõotav kuntnik alustas oma õpinguid skulptuuri ja trükkimisega. Õppis Tallinna kunsttööstuskoolis ja Pallas kunstikoolis.

Väga huvitav oli lugeda ja näha kui palju erinevaid seoseid on võimalik leida 19. ja 20. sajandi kunsti ning tolleaegse muusika vahel. Kogu näituse jooksul lastakse erinevat selle ajastu muusikat nii sümfooniaid kui ka regilaule, mis viivad külastaja tagasi 20.sajandi algusesse. Näitus on jaotatud erinevatesse ruumidesse, kus on mängitud nii valguse kui ka värvidega. Näiteks ruumis, mille nimi oli vaikus ja looduse hääled, olid pildid tagasihoidlikul tumedal taustal ning valgus oli nõrk. Samas ruumis, kus oli maale džässiajastust, olid pildi erksal punasel tausalt ning valgus oli ere. Nii sai kogeda igas ruumis erinevaid emotsioone ja piltidel tulid esile olulised aspektid. See andis näitusele palju juurde ning pani mind hiljem veel pikemalt mõtlema just piltide sisule ning sellele mida kunstnik on soovinud edasi anda. Arvan, et näituse eesmärk oli näidata, et kunsti ei mõjuta pelgalt inimeste eluolu, looduse muutlikkus või majandus. Eesti kunstile on ajaloos andnud suurt mõju ka muusika ning selle muutumine. 

"Metsamaastik. Sügisene mets" Julius Klever



Üks maal, mis mulle kõige rohkem silma jäi oli Julius Kleveri metsamaastiku maal. Julius Klever oli Eestist pärit baltisaksa maalikuntsnik. Tema lemmikteemaks oli päikesetõusu ja -loojanguga loodusmotiivid ning maastikud. Enamus tema maalidest kujutab Eesti maastikke. Kahjuks pole teada, millal on just see konkreetne maal valminud. Teos on väga rahuliku ja vaikse meeleoluga. Esimesena silmasin mustas kleidis naist metsateel, kes nagu põgeneks oma igapäevase elu eest ühel rahulikul sügispäeval. Pilt on maalitud hilisesest sügisest, loodus paistab sünge, kuid samas rahulik. Meenub selline hetk, kus olen ise mõnel sügisesel õhtul läinud metsa jalutama. Ilm on rahulik ning kuulda on vaid lehtede sahinat ja linnulaulu. Kõige rohkem köidabki mind selle kunstiteose juures see vaikus ja rahu, mida pilt peegeldab. Puudel pole enam ühtegi lehte ning pilt kujutab kui täielikku vaikust ja rahu enne külma ja karmi talve. Kus pildil olev naine üritab eemalduda oma igapäevasest elust ning lasta mõtetel lennata, suundudes lõpmatusse männimetsa sammastike sügavusse. Kunstiteos on loodud õlimaali tehnikas. Teosel on kasutatud pigem tumedaid toone, vaid taevas on heledam ja hallikas. Puud varjavad rada valguse eest ning muudavad selle süngeks ja tumedamaks. Värvidena esineb ka oranžikat, mida on näha mahalangenud lehtedel. Näitusel oli kindlasti oluline ka teose asukoht. Maal asus vaikuse ja looduse häälte ruumis. Taust oli seal tumedam ning valgus hämar, see sobis hästi kokku pildi õhtuse, rahuliku ja veidi sünge meeleoluga. Seda konkreetset maali võib vaadata erinevate nurkade alt ning kindlasti on seeläbi võimalik näha mitmeid erinevaid detaile.


Kasutatud materjalid:
http://kunilaart.ee/artist/konrad-magi-2/
http://kunilaart.ee/artist/nikolai-triik-2/
https://et.wikipedia.org/wiki/Eduard_Wiiralt
https://et.wikipedia.org/wiki/Julius_Sergius_von_Klever



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar