Külastasin 6.juunile Kadrioru kunstimuuseumit, mis asub Kadrioru lossis. Barokkstiilis Kadrioru loss on ehitatud 1718.aastal ning hoone arhitektiks on Nicola Michetti. Micetti oli Itaalia arhitekt, põhiliselt kuulsid tema looming hulka hilisbaroki stiilis hooned Roomas ja Peterburis. Baroki tunnused tulevad esile ka Kadrioru lossi väliskülgedel. Esineb tugev sümmeetrilisus ning lisaks sellele võime näha ka üldist lopsakust ning kuhjaga kaunistusi. Rõhku on pandud detailidele. Juba lossi sisse astudes on kõik väga uhke, ka lossi peasaalis tulevad esile baroki tunnused. Seinadel ja lagedes on tohutult kaunistusi seal hulgas stukk-kaunistused ja laemaalid ning seintel on korintose stiilis uhked pilastrid.
Muuseum on keskendunud väliskunstile. Näituselt võib leida põhiliselt Lääne-Euroopa ja Vene kunsti. Olulisel kohal on ka Itaalia kunsti näited. Muusum on kui käik läbi ajaloo alates 16.sajandist kuni 20.sajandini. Väga huvitav oli vaadata piltide emotsiooni ning mõtte muutust läbi aja. Esines nii portreesi kui maastikumaale. Eriti tulevad esile madalmaade maastikumaalid, kus on kujutatud inimesi tegemas oma tava tegevusi samas on suurt rõhku pandud neid ümbritsevale loodusele. Näitus oli väga huvitav ning mitmekesine. Igas ruumis leidus midagi erilist. Näituse eesmärgiks on maailma kunstipärandi tutvustamine.
Kadrioru lossi peasaal
Maal, mis mulle enim huvi pakkus oli Philips Wouwermani maal "Hobuste jootmine". Wouwerman oli Hollandi 17.sajandi maastikumaali olulisemaid esindajaid ning Hollandi kuldajastu kuulsaim hobustemaalija. Teos kuulub kuntniku tippajastu alla, vaid 5 aastat enne seda valmis kunstniku loomingu tippteos. Tegemist on tundliku ja minu arvates suhteliselt sünge maaliga. Kujutatud on inimeste igapäeva tegevusi hobustel. Inimesed on tulnud jõe äärde oma hobuseid jootma. Pildi taga osas on näha sõjast räsitud majakest. Samas ei saa inimesed lasta ennast sellel häirida ning jätkavad oma igapäeva tegevusi. Pildil ei esine rõõmu, kõik on hall ja räsitud, samas on kõik kuidagi rahulik. Usun, et teosega ongi tahetud näidata seda, et ükskõik milline aeg on elus ja maailmas sinu ümber, miski ei jää katki ning igapäeva elu tuleb edasi elada. Teos on loodud õlimaali tehnikas. Minule jäi silma värvide vastanduvus. Kogu pilt on sünge alumises osas on kasutatud tumedaid värve ja varje, mis paneb mind tundma nende inimeste elu raskust ning väsimust, samas taevas on helesinine nagu lootuskiir kuskilt. Pildi fookusesse jääb siiski räsitud maja, mis näitab kuidas on elu olnud ajaloos.
"Hobuste jootmine" Philips Wouwerman